Predstavnici Kantonalnog zavoda za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa učestvovali su na petoj po redu Konferenciji o urbanom planiranju i regionalnom razvoju, koja je održana 17. juna 2025. godine u Sarajevu.


Ova konferencija, koju je organizovalo Udruženje konsultanata inženjera Bosne i Hercegovine (UKI BiH), okupila je stručnjake iz oblasti prostornog planiranja, inžinjeringa, istraživačkog sektora, kao i predstavnike vlasti i organizacija civilnog društva iz Bosne i Hercegovine, regiona i Evropske unije. Cilj skupa bio je razmjena znanja i iskustava u oblasti održivog urbanog i regionalnog razvoja.


Tokom konferencije obrađene su ključne teme vezane za teritorijalnu agendu 2030, integrirani pristup održivom urbanom i ruralnom razvoju, lokalizaciju ciljeva održivog razvoja, koncept zelenih i pametnih gradova, funkcionalna područja i regionalni razvoj, kao i digitalizaciju prostornog i urbanističkog planiranja.


Konferenciju je otvorio predsjednik UKI BiH, prof. dr. Ešref Gačanin, koji je naglasio značaj jačanja održive urbanizacije i integrisanog prostornog planiranja u skladu sa globalnim i evropskim ciljevima razvoja. Skup je također obuhvatio teme vezane za zelenu tranziciju, otpornost gradova, održivo upravljanje resursima, te primjenu savremenih tehnologija i vještačke inteligencije u urbanizmu.

U cilju unapređenja saradnje s lokalnim zajednicama i poboljšanja pružanja usluga građanima, Kantonalni zavod za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa Srednjobosanskog kantona je organizovao radne posjete svim općinama na području kantona.


Tokom ovih posjeta, predstavnici Zavoda održali su sastanke s općinskim načelnicima, predstavnicima administracije te drugim relevantnim akterima, kako bi zajednički razmotrili ključne izazove, potrebe i mogućnosti za unapređenje saradnje. Kroz modernizaciju prostornog planiranja i jačanje međuinstitucionalne saradnje, Kantonalni zavod započeo je intenzivne aktivnosti na uspostavljanju i izgradnju jedinstvenog geoprostornog informacionog sistema.


Razgovori su obuhvatili sljedeće aspekte saradnje:
• Prikupljanje i digitalizaciju postojećih prostornih i urbanističkih planova,
• Evidenciju i sistemsku zaštitu kulturno-historijskih i prirodnih dobara,
• Definisanje modela za izradu planske dokumentacije,
• Pripremu nacrta kantonalnog zakona o zaštiti kulturno-historijskog naslijeđa.


Zavod je predstavio planirane aktivnosti za naredni period, s naglaskom na izradu novih prostornih planova koji će poslužiti kao temelj za kvalitetnije urbanističko planiranje i održiv razvoj.
Uprkos iskazanoj spremnosti za saradnju, prepoznate su i određene prepreke, uključujući nedostatak stručnog kadra na lokalnom nivou, neusklađenost planske dokumentacije i potrebu za jačom koordinacijom svih nivoa vlasti.Zavod je izrazio spremnost da pruži punu tehničku i stručnu podršku općinama, s ciljem prevazilaženja ovih izazova.
U okviru radnih posjeta izvršena je i primopredaja podataka o važećim prostornim i urbanističkim planovima, kao i historijske dokumentacije vezane za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa.

Također, predstavljen je okvirni plan digitalizacije prostornih podataka, s definisanim ulogama i rokovima.
Ova inicijativa predstavlja značajan korak ka uspostavljanju efikasnog, transparentnog i savremenog sistema prostornog planiranja i očuvanja naslijeđa u Srednjobosanskom kantonu, uz aktivno učešće svih relevantnih aktera.


Vlada SBK je dala saglasnosti na slijedeće finansijske planove i uputila u dalju proceduru:
- Saglasnosti na Finansijski plan Zavoda za zdravstveno osiguranje SBK za 2023. godinu, u iznosu:
- prihodi i primitci sa zakonskom rezervom 142.285.000,00 KM,
- rashodi i izdatci sa zakonskom rezervom 142.285.000,00 KM,
- razlika (višak - manjak) 0,00 KM.

« Jul 2025 »
Пон Уто Сре Чет Пет Суб Нед
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31