Међународна сарадња

четвртак, 03 јул 2025 - Vlada SBK - KSB

FFD4 teži izgradnji obnovljenog globalnog okvira finansiranja koji će osloboditi veće količine kapitala uz niže troškove. U Sevilji, putem obnovljenog globalnog okvira finansiranja, čelnici poduzimaju mjere za poticanje ulaganja u ciljeve održivog razvoja i reformu međunarodne finansijske arhitekture kako bi omogućili transformativne promjene koje su svijetu hitno potrebne.

Kako se gradovi suočavaju sa sve većim klimatskim rizicima i rastućom potražnjom za održivom infrastrukturom, osiguranje pristupačnog, dugoročnog finansiranja ostaje ključna prepreka urbanim klimatskim akcijama. Ovaj popratni događaj na visokom nivou istaknuo je provjerene modele partnerstva koji integriraju tehničku stručnost, finansiranje i lokalno znanje kako bi se potaknula otpornost na klimatske promjene i održivi urbani razvoj.

Kroz studije slučaja, uključujući saradnju između multilateralnih razvojnih banaka i Gap fonda koji podržava gradove u Bangladešu, Keniji i Bosni i Hercegovini, sesija je demonstrirala učinkovite strategije za premošćivanje finansijskih nedostataka i ubrzavanje utjecajnih ulaganja. Okupljajući čelnike iz međunarodnih finansijskih institucija, vlada i UN-a, rasprava je istražila načine usklađivanja ciljeva i resursa, rješavanja institucionalnih prepreka i mobilizacije finansiranja klimatskih promjena u velikim razmjerima. Sudionici su pozvani da se uključe u dijalog o poticanju inovativnih partnerstava i unapređenju reformi za povećanje urbanih klimatskih akcija, podržavajući ciljeve Četvrte međunarodne konferencije o finansiranju razvoja i pozicionirajući urbano finansiranje klimatskih promjena na putu prema COP 30.

Glavni govornik ovoga panela je bio g. Ambroise Fayolle, potpredsjednik EIB-a, a na konferenciji su učestvovali i: gđa Martina Buzuk, stručna savjetnica za fondove i projekte, Vlade Srednjobosanskog kantona, Ured za evropske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitet, Bosna i Hercegovina; g. Mark Bowman, potpredsjednik za politiku i partnerstva, EBRD; g. Hun Kim, generalni direktor, Odjel za sektore, teme i finansijska rješenja, AIIB; gđa Ingrid Hoven, generalna direktorica, GIZ; g. Raymond Njagi Kinyua, član Izvršnog odbora okruga za zemljište i urbani razvoj, kao i za okoliš i klimatske promjene, Okrug Embu, Kenija; g. Stefan Atchia, menadžer Odjeljenja za urbani razvoj, AfDB i gđa Anacláudia Rossbach, izvršna direktorica, UN-Habitat.

Razgovaralo se o tehničkoj pomoći Gap fonda za energetsku efikasnost u BiH, i kako se mogu efikasno dopuniti EBRD-ova ulaganja, poboljšati dijalog o politikama i pristup finansiranju za gradove. Jedan od panela na Četvrtoj međunarodnoj konferencija o finansiranju razvoja na kojima je predstavnica Ureda za evropske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitetu Vlade SBK sudjelovala zajedno sa ostalim panelistima je bila prezentacija saradnje sa GAP fondom i GIZ-om kroz implementaciju projekta energetske efikasnosti javnih zgrada u kantonu.

Na panelu se raspravljalo o tehničkoj podršci koju je BiH primila kako bi se ojačao projektni prijedlog i približilo osiguranju finansiranja inicijative Energetska efikasnosti u javnim zgradama u Srednjobosanskom kantonu. Također, raspravljalo se o ključnim zaključcima iz ovog iskustva koji bi mogli pomoći drugim vladama u strukturiranju i finansiranju sličnih programa energetske učinkovitosti.

Објављено у Новости

 Међународна сарадњаMeđunarodna saradnja illustration

 

 

Међународнa сарадња Средњобосанског кантона има за циљ успостављање и унапређење сарадње са свим релевантним међународним и регионалним институцијама, амбасадама, економским представништвима, сродним агенцијама; учешћем у раду федералних, државних и међународних тијела и организација; активностима на извјештавању и анализирању по кантоналним и међународним програмским и стратешким документима; активностима на изради планова и програма укључивања невладиног сектора и грађана у демократске друштвене процесе у Кантону, те организацијом и планирањем других активности међународне сарадње. Поред тога, има за циљ потицање привредне, образовне, културне, научне и других облика сарадње. Кроз међународну сарадњу, односно сарадњу са међународним организацијама, другим регијама и тијелима желе се стећи нова знања и искуства о регионалном и привредном развоју, која се могу примијенити у Средњобосанском кантону. Циљ активне међународне сарадње је развити партнерске односе и мреже са појединим регијама Европске уније и других земаља, те кроз успостављену сарадњу иницирати, развијати и проводити заједничке пројекте и тако допринијети побољшању стања у појединим секторима Средњобосанског кантона.

 

КОРИСНИ ЛИНКОВИ:

Интерактивни портал за дијаспору БиХ 

ДИАСПОРАИНВЕСТ 

Амбасада Швицарске у БиХ

Амбасада Шведске у БиХ 

УНДП 

ИОМ

УСАИД

Центар за развој односа са БиХ